20 nedelja trudnoce

20. nedelja trudnoće je nedelja koja označava da je pola trudnoće prošlo, beba je završila ubrzano formiranje organa pre nekoliko sedmica i sada sve više i više dobija na težini, razvija se i raste.

Ultrazvučni pregled u 20. nedelji trudnoće je vreme kada se plod detaljno meri, procenjuje stanje placente i daju saveti mami kako da se ponaša sada kada se polako primiče poslednjem tromesečju trudnoće.

Šta karakteriše 20. nedelju trudnoće u razvoju bebe?

Lekar koristi 20. nedelju trudnoće kao jedan od perioda kada se meri bebin obim glave, stomaka, butne kosti pa da se vidi da li beba pravilno raste ili postoje odstupanja.

Lekar će objasniti da sada plod sve više reaguje na nadražaje okoline, muziku, govor, jako svetlo i dodir po stomaku. Neke mame prve pokrete osete u 17. nedelji , neke u 20. nedelji trudnoće, a neke još neku sedmicu kasnije. Od sada pa nadalje pokreti su sve osetniji i skladniji zahvaljujući ubrzanom razvoju mozga. I dok mozak nastavlja razvoj, glava postaje proporcionalnija sa telom.

Beba je dugačka oko 16 cm i teška oko 300 gr. Otprilike je otprilike dužina jedne banane.

Kakve su promene kod mame očekivane za 20. nedelju trudnoće?

Mame u 20. nedelji trudnoće već imaju oko 5kg više nego na početku trudnoće i ulaze u period bržeg dobijanja na kilaži. Lekar će sada savetovati da se dodatno obrati pažnja na ishranu koja mora biti zdrava, ali i umerenoj fizičkoj aktivnosti u delovima dana kada je temperatura najprijatnija.

Neke trudnice u ovom periodu primećuju tamne mrlje po koži lica i tela, ali će se one povući nakon porođaja, a sada su nastale zbog hormonalnih promena.

Saveti za 20. nedelju trudnoće

Konačno je došao dugo očekivani period kada se jasno vide fizičke karakteristike trudnoće. One će iz meseca u mesec postati sve više opterećujuće pa je važno olakšati sebi.

20. nedelja trudnoće je period u kome je poželjno odmarati, i izbegavati duge stajanje. Važno je da se odvoji vreme za odmor uz podignute noge jer su otečeni zglobovi česta pojava. Ako se jave proširene vene postoji mogućnost i da se koriste kompresivne čarape tako da noge budu malo pošteđene.

Sada su mogući i sve češći bolovi u leđima zbog pomeranja ligamenata i kostiju zarad veće placente, ali i povremenih lažnih kontrakcija koje su normalne i javljaće se sve do kraja trudnoće.

U ovom periodu su mnoge trudnice i dalje vrlo aktivne što treba iskoristiti za npr. opremanje dečije sobe, kupovinu garderobe i sve ono što će kasnije biti znatno teže i napornije.

Redovne kontrole i praćenje saveta su dve stvari koje su jako važne za celokupan period trudnoće. Sve što vam nije jasno treba da podelite sa svojim ginekologom koji je jedini merodavan za davanje saveta.

Osluškujte svoje telo i kako se budete više zamarali tako se više i duže odmarajte. Za kratkih par meseci uzećete bebu u ruke što će predstavljati novu fazu u vašem životu. Uživajte u svakom danu trudnoće dok vaša beba raste i razvija se.

Ukoliko ste pak aktivan tip i želite da vežbate tokom trudnoće, u ovom tekstu možete saznati neke od laganih vežbi koje će vam pomoći da se relaksirate.